xięgowa.pl

XIĘGOWA.PL
Twoje Biuro Rachunkowe
  • Home
  • Bezpieczny start

Jak “wystartować” ze swoją działalnością?

 

Wiele z tych osób, które nie mają swojej działalności zadaje sobie to pytanie.

Wystartować jest łatwo, bo wystarczy tylko zgłosić swoją firmę do CEiDG, co trwa raptem kilka minut, i już jesteśmy przedsiębiorcami. Można to zrobić udając się do najbliższego Urzędu Miasta lub Gminy (nie ma rejonizacji), albo zarejestrować się online.

Aby start był udany należy zwrócić szczególną uwagę na:

  1. Wybór odpowiednich kodów PKD charakteryzujących rodzaj naszej działalności.
  2. Wybór odpowiedniej formy opodatkowania, która często może decydować o rentowności założonej firmy.
  3. Zgłoszenie do VAT lub pozostanie na początku bez VAT. Warto tę sprawę przemyśleć, szczególnie wtedy, gdy będziemy świadczyć usługi także dla osób fizycznych. Nie warto kierować się sloganem często powtarzanym przez innych przedsiębiorców, że będąc Vatowcem mogę odliczać sobie Vat z zakupów. Do Vat-u można się zgłosić później, na początku każdego miesiąca. Natomiast wyjście z VAT nie jest już takie szybkie i proste.
  4. Czy nie musimy już na początku zakupić kasy fiskalnej? Przy niektórych rodzajach działalności kasa fiskalna jest wymagana już od pierwszej sprzedaży dla osoby fizycznej.
  5. Czy możemy skorzystać z ulgi na start w ZUS i opłacania składek preferencyjnych. Warto wiedzieć, że jeżeli wcześniej mieliśmy umowę o pracę i teraz będziemy w ramach swojej działalności wystawiać faktury dla byłego pracodawcy na te same czynności, które wykonywaliśmy na etacie, to tracimy prawo do preferencyjnych składek ZUS.

Innymi, może mniej ważnymi, sprawami są:
Założenie rachunku firmowego. Jest on wymagany dla Vatowców, natomiast firma nie będąca na Vat nie ma tego obowiązku. Jednak, nawet mimo braku obowiązku, warto rachunek firmowy założyć.

Pieczątka firmowa – nie jest obowiązkowa, ale w niektórych rodzajach działalności może być przydatna.

Podsumowując:

Przed założeniem firmy warto jest przemyśleć powyższe punkty. Ważne jest jednak, aby nie bać się podjęcia decyzji o otwarciu. W razie niepowodzenia zawsze można firmę zawiesić i wtedy nie ponosi się żadnych kosztów z nią związanych. Zawieszenie może być bezterminowe.

Co tracimy w razie zawieszenia firmy?

Jeżeli zawiesimy firmę na początku działalności, gdy płacimy jeszcze preferencyjne składki ZUS, to musimy mieć świadomość, że pomimo zawieszenia biegnie czas na korzystanie z obniżonych składek ZUS.