xięgowa.pl

XIĘGOWA.PL
Twoje Biuro Rachunkowe
  • Home
  • Kasa fiskalna w 2024 roku

Przedsiębiorcy osiągający niskie obroty ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych w 2024 r. mogą korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej. Lecz nie wszyscy…

Od 1 stycznia 2024 r. do 31 grudnia 2024 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Rozwoju i Finansów z dnia 24 listopada 2023 r. w sprawie zwolnień z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących (Dz. U. z 2023 r. poz. 2605). Na mocy tego aktu prawnego podatnicy osiągający niskie obroty ze sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych mają prawo do zwolnienia z obowiązku stosowania kasy fiskalnej.

Zgodnie z tym rozporządzeniem podatnik, u którego wartość sprzedaży dokonanej na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczyła w 2023 roku podatkowym kwoty 20 000 zł, może korzystać ze zwolnienia z kasy fiskalnej w 2024 r.

W przypadku przedsiębiorców rozpoczynających sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych w trakcie roku, limit wylicza się w proporcji do okresu prowadzenia tej sprzedaży.

Należy zwrócić uwagę, że przy obliczaniu limitu do kasy fiskalnej, limit liczony jest od daty pierwszej sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej i rolników ryczałtowych, a nie daty rozpoczęcia działalności gospodarczej.

Może się zdarzyć przypadek, że datą rozpoczęcia działalności jest 1 stycznia, natomiast pierwsza sprzedaż na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej lub rolników ryczałtowych następuje ostatniego dnia grudnia. W tym przykładzie limitem do kasy fiskalnej jest kwota sprzedaży wynosząca 54,79 zł, której przekroczenie rodzi obowiązek wprowadzenia kasy fiskalnej.

Po przekroczenia limitu obrotu do zwolnienia z kas w 2024 r., podatnik ma 2 miesiące na wprowadzenie urządzenia do swojej działalności. Termin ten należy liczyć od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym przekroczono limit.

Limit obrotu do zwolnienia z kas w 2024 r. nie dotyczy jednak podatników, którzy wykonują czynności wymienione w § 4 rozporządzenia,

czyli m.in. świadczą

usługi naprawy pojazdów silnikowych ,

usługi prawnicze,

usługi doradztwa podatkowego,

usługi fryzjerskie,

usługi kosmetyczne,

usługi związane z wyżywieniem,

usługi opieki medycznej świadczone przez lekarzy i dentystów

czy dokonują dostawy

części do silników,

sprzętu radiowego, telewizyjnego, telekomunikacyjnego, fotograficznego,

perfum,

wyrobów tytoniowych i napojów alkoholowych.

Podatnicy wykonujący powyższe czynności nie mają prawa do zwolnienia z kas przysługującego ze względu na nieprzekroczenie limitu obrotów.

Czynności te, wymienione w katalogu wyłączeń ze zwolnień z kas fiskalnych w 2024 r. muszą być ewidencjonowane za pomocą tego urządzenia już od pierwszej sprzedaży .

Oznacza to, iż podatnik planujący wykonać którąkolwiek czynność z § 4 rozporządzenia musi zapatrzyć się w kasę fiskalną, zgłosić ją w urzędzie i zafiskalizować jeszcze przed przyjęciem pierwszego klienta.

Dobrze wiedzieć

Sprzedaż osobie fizycznej telefonu używanego w firmie musi być zafiskalizowana zgodnie z § 4 rozporządzenia na kasie fiskalnej.