xięgowa.pl

XIĘGOWA.PL
Twoje Biuro Rachunkowe
  • Home
  • Składki ZUS – jeden przelew
Od 1 stycznia 2018 r. firmy, przedsiębiorcy oraz osoby samozatrudnione opłacają składki na ZUS jednym zwykłym przelewem na indywidualny numer rachunku składkowego.
Sprawdź swój numer konta składkowegoWszystkie składki, bez względu na okres którego dotyczą, należy wpłacać na indywidualny numer rachunku składkowego. Jeżeli nie znamy swojego numeru rachunku składkowego, nie opłacimy składek, gdyż dotychczasowe rachunki na które były wpłacane składki są już zamknięte. Informację o numerze tego rachunku do każdego płatnika składek wysłał ZUS listem poleconym w czwartym kwartale 2017 r.

Jeśli nie otrzymaliśmy listu z ZUS z naszym numerem rachunku składkowego albo go zgubiliśmy, to możemy:
– zgłosić się do placówki ZUS po duplikat wydruku,
– zadzwonić do Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS (nr tel. 22 560 16 00) z prośbą o ponowne wysłanie listu lub
– skorzystać z wyszukiwarki na stronie www.eskladka.pl

W wyszukiwarce w każdej chwili możemy sprawdzić swój NRS (numer rachunku składkowego). Trzeba tylko wpisać dane identyfikacyjne, z jakimi (jako płatnicy składek) zgłosiliśmy się do ZUS. Gdy je podamy, wyświetli się nasz numeru rachunku składkowego. Taką informację możemy wydrukować oraz zapisać do pliku PDF. Indywidualny numer rachunku składkowego składa się z 26 cyfr. W numerze rachunku jest zawarty numer identyfikujący ZUS (60000002) i nasz numer NIP (ostatnie 10 cyfr).
Jeśli płatnik składek nie posiada NIP to indywidualny numer rachunku składkowego zawierać będzie wewnętrzny numer płatnika, nadawany przez ZUS.
Od 2018 r. płatnik jednym przelewem opłaci składki na:
• ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe, chorobowe, wypadkowe),
• ubezpieczenie zdrowotne,
• Fundusz Pracy,
• Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
• Fundusz Emerytur Pomostowych.
Oznacza to, że zamiast trzech albo czterech przelewów będzie wypełniał tylko jeden. Poniesie też niższe koszty. Uniknie także popełnienia wielu błędów, bo nie będzie podawał w przelewie, tak jak dotychczas, danych identyfikacyjnych m.in. NIP, numeru REGON czy PESEL, a także okresu i typu wpłaty. Dzięki temu, że płatnik będzie miał swój indywidualny numer rachunku składkowego, ZUS od razu zaksięguje wpłaty na jego koncie. Będą one automatycznie powiązane z jego kontem (kontem płatnika składek).
Płatnik nie będzie podawał w przelewie, jakie składki opłaca i za jaki okres. ZUS każdą wpłatę podzieli proporcjonalnie na wszystkie ubezpieczenia i fundusze. Jeśli płatnik będzie miał długi składkowe, to wpłata pokryje najstarszą należność.
Dzięki temu nie będą rosły odsetki za zwłokę. Płatnik, który ma długi składkowe, nie będzie mógł w 2018 r. opłacić tylko bieżących składek na ubezpieczenia społeczne (w tym na dobrowolne ubezpieczenie chorobowe), aby korzystać ze świadczeń z ubezpieczenia chorobowego (np. z zasiłku chorobowego). Jego wpłata pokryje najpierw zaległości z odsetkami, a dopiero potem bieżące składki. Poza tym wpłata będzie rozdzielona proporcjonalnie na wszystkie składki.

Jeśli przedsiębiorca nie może spłacić całego zadłużenia a chce podlegać dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu i otrzymywać z niego w razie potrzeby świadczenia, to powinien skorzystać z układu ratalnego. Gdy go podpisze ZUS rozliczy jego wpłatę zgodnie z terminem wymagalności raty i bieżących składek.

Taka umowa zapewni mu objęcie ubezpieczeniem chorobowym i prawo do świadczeń. W zawarciu układu pomogą doradcy ZUS. Z ich pomocy można skorzystać w każdym oddziale ZUS. Płatnik, który podpisze układ ratalny będzie spłacał raty na indywidualny numer rachunku składkowego odrębnym przelewem (w terminie wyznaczonym dla kolejnych rat). Będzie mógł również opłacić ratę i bieżącą składkę jedną wpłatą, jeśli zrobi to przed terminem wyznaczonym dla obu tych należności.

Również w przypadku zatrudniania pracowników płatnik składek będzie wykonywał wyłącznie jeden przelew będący sumą wszystkich składek ubezpieczeniowych zatrudnianych pracowników, jak i składek opłacanych za siebie – płatnik składek będzie zobowiązany do samodzielnego ustalenia wysokości sumy wszystkich składek ubezpieczeniowych.
Po obliczeniu należności należy zatem wykonać jeden wspólny przelew będący sumą ubezpieczenia opłacanego za płatnika jak i sumą ubezpieczenia opłacanego za pracowników na indywidualny NRS.
Biuro rachunkowe Xiegowa.pl. Zapraszamy do naszego biura w Wołominie.